Potrzebujesz porady?
Zadzwoń +48 531-170-281

 

Czynniki i parametry wpływające na cięcie laserem

Gdy mamy do czynienia z obróbką różnych materiałów, a zwłaszcza z cięciem laserem, to musimy wiedzieć, jakie czynniki, jakie parametry wpływają na proces i co brać pod uwagę za każdym razem.

Cięcie laserem: Czynniki, które wpływają na proces

  1. Moc lasera

Moc lasera jest jednym z najważniejszych czynników przy obróbce laserowej różnych materiałów. Zazwyczaj niższa moc wiązki laserowej jest lepsza, gdy materiał poddawany obróbce jest cienki i niezbyt twardy. Ponadto, niższa moc wiązki laserowej jest stosowana, gdy chcemy mieć zwiększoną precyzję cięcia. Z drugiej strony, grubsze i bardziej wytrzymałe materiały wymagają wyższej mocy wiązki laserowej. Na przykład blacha o grubości 8mm wymaga co najmniej 1000 W w celu skutecznego cięcia.

2. Częstotliwość impulsu

Częstotliwość impulsu jest bezpośrednio związana z mocą wiązki laserowej. Przy obróbce “miękkich” materiałów i wykonywania “lżejszego” cięcia laserem, lepsza jest niższa częstotliwość impulsu. Nowoczesne lasery mają wyszukane opcje, które oferują możliwość kontrolowania procesu cięcia laserem, a to pozwala na automatyczne zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości impulsów w zależności od obrabianego materiału.

3. Rodzaj gazu

Cięcie laserem - proces

Każdy produkt wymaga szczególnego typu gazu procesu wykorzystanego przez laser, tak aby cięcie było skuteczne i bezpieczne. Na przykład drewno, które jest łatwopalne wyklucza możliwość użycia gazu zawierającego tlen, z uwagi na zagrożenie pożarowe. Z drugiej strony, tlen jest stosowany przy cięciu powierzchni metalowych, które są wolne od tlenków. Rodzaj gazu nie jest jedynym czynnikiem, który wchodzi w grę. Jakość gazu jest równie ważna. Różne stężenie i czystość samego gazu, inaczej wpływa na proces cięcia zarówno pod względem czasu jak i jakości cięcia.

4. Ciśnienie gazu

Ciśnienie gazu w laserze jest kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy cięciu laserem. Wysokość ciśnienia jest uzależnione od grubości ciętego materiału. Im cieńszy materiał, tym mniejsze ciśnienie gazu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia materiału i samego urządzenia laserowego.

5. Rozmiar dysz

Dysze tnące znacząco wpływają na proces cięcia laserowego. Im niższe ciśnienie potrzebne do cięcia laserem tym mniejszy rozmiar dysz. Z drugiej strony, gdy obróbka materiału wymaga cięcia o wyższym ciśnieniu, to trzeba użyć większych dysz.

6. Odległość dyszy od powierzchni materiału

Odległość dyszy od powierzchni tnącej odgrywa ważną rolę w jakości końcowego efektu cięcia laserem. Zasada jest taka: im mniejszy odstęp między końcówką a powierzchnią, tym cięcie jest bardziej precyzyjne i wyższej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zaleca się zwiększenie odległości, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu.

7. Stan soczewki

Ostrość soczewki musi być odpowiednio ustawiona za każdym razem, gdy używamy lasera do cięcia. Soczewka musi być czysta i w doskonałej kondycji przez cały czas. Jeśli istnieją ślady zanieczyszczeń na soczewce to cięcie laserem jest utrudnione, a wyniki są gorszej jakości. Ponadto, brudna soczewka jest główną przyczyną nagrzewania się urządzenia, co może powodować zagrożenie awarii lasera. Zawsze należy sprawdzić czy soczewka nie uległa deformacji lub uszkodzeniu. Jeżeli soczewka jest uszkodzona to zwiększa się prawdopodobieństwo gorszej jakości cięcia.

W kolejnym artykule, będziemy analizować kolejne czynniki, które przyczyniają się do odpowiedniej funkcjonalności urządzenia laserowego i mają wpływ na jakość cięcia laserowego i obróbkę Twoich materiałów.

Serwis

Nasz zespół wykwalifikowanych techników jest gotowy do Państwa dyspozycji. W wypadku problemów technicznych jesteśmy dostępni 24/7 Więcej informacji brmlasers-service-4317-vk

Porady

Potrzebujesz porady odnośnie systemu laserowego dostosowanego do twoich potrzeb. Zawsze z przyjemnością doradzimy odnośnie możliwości zastosowań systemów laserowych. Więcej informacji brmlasers-advice

Salon wystawowy

W naszym salonie wystawowym możesz zapoznać się z kilkoma naszymi urządzeniami. Możemy również przeprowadzić dla państwa pokaz możliwości laserów BRM. Więcej informacji brmlasers-showroom
Przedstawiciel Handlowy:
  
DS-Laser Sp.J.
   ul.Garncarska 46    42-202 Częstochowa    Tel. +48 531-170-281      
BRM LASERS BV
     Ambachtsstraat 43    7102 DW Winterswijk    Tel. +31 (0)544 350320    Fax: (0)544 350322       Handelsregister: 09141897    BTW nr; NL812962990 B01