Potrzebujesz porady?
Zadzwoń +48 531-170-281

 

Rozpraszanie ciepła w laserach CO2 jest wyzwaniem dla producentów

Przy projektowaniu lasera CO2, który działa z wykorzystaniem dwutlenku węgla, jednym z głównych wyzwań jest zaprojektowanie rozwiązania, które skutecznie i prawidłowo odprowadza ciepło powstałe w procesie aktywacji wiązki laserowej.

Jak zaprojektować laser CO2 aby skutecznie rozpraszał ciepło?

Jedną z metod skutecznego projektowania tego typu rozwiązań jest umiejętne rozproszenie promieniowania cieplnego. Jest to ważne nie tylko ze względu na zapewnienie podstawowej funkcji jaką jest odprowadzanie ciepła ale również po to, aby można było zakwalifikować urządzenie do odpowiedniej kategorii laserów CO2. Istnieją różne typy laserów CO2, których kategoryzacja opiera się na różnych sposobach w jakich takie urządzenia rozpraszają ciepło.

Jeśli chodzi o sposób budowy takiego urządzenia – mając na uwadze, że tylko niewielka część (10%) o mocy wejściowej lasera wytwarza wiązkę laserową, pozostałe 90% mocy będzie przekształcane w energię cieplną i musi być poprowadzone ze źródła laserowego.

Jakość wiązki a odległość luster rezonatora

Ponieważ jakość wiązki lasera zależy od stałej odległości między lustrami rezonatora, ważne jest, aby mieć systematyczne i równomierne rozpraszanie ciepła, w celu uniknięcia zmian w odległości luster co spowoduje zanik mocy (fale świetlne będące składową wiązki laserowej nie będą nakładały się na siebie) oraz możliwość uszkodzenia struktury z jakiej zostało wykonane źródło laserowe.

W celu wytworzenia wysokiej jakości wiązki laserowej i uzyskania maksymalnej stabilności wiązki światła wychodzącej ze źródła lasera, projektant lasera CO2 musi zadbać o minimalizację zakłóceń optycznych generowanych podczas procesu mieszania gazu, który odbywa się w laserze wytwarzającym w tym procesie drgania akustyczne wywołane przez wibracje gazu..

Bez wątpienia jest to duże wyzwanie, ponieważ zaprojektowanie urządzenia laserowego CO2 wymaga zastosowania materiałów, które są zgodne z technologią “wysokiej próżni”, tak aby nie zanieczyścić mieszaniny gazów wykorzystywanych w wiązce lasera CO2 lub nie doprowadzić do ich ulotnienia.

Niestety, tego typu materiały są dosyć wrażliwe i z tego względu producenci laserów CO2 zazwyczaj określają bardzo precyzyjnie, jak powinno się postępować z urządzeniem, aby eksploatować je z należytą dbałością i nie dopuścić do szybkiego zużycia.

Jak rozpraszać ciepło w laserach CO2?

Obecnie istnieją dwie podstawowe metody chłodzenia stosowane w laserach CO2.

Metoda termicznego rozproszenia chłodzenia

W tej metodzie, ciepło jest przekazywane od strumienia mieszaniny gazu lasera, w którym panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego w lampie laserowej równomiernie na zewnętrzny czynnik chłodzący.

Metoda dyfuzji chłodzenia

W tej metodzie cząsteczki, które znajdują się w miejscu, z którego wiązka laserowa jest emitowana zamraża się przez zderzenia z zamrożonymi ściankami lampy laserowej.

Serwis

Nasz zespół wykwalifikowanych techników jest gotowy do Państwa dyspozycji. W wypadku problemów technicznych jesteśmy dostępni 24/7 Więcej informacji brmlasers-service-4317-vk

Porady

Potrzebujesz porady odnośnie systemu laserowego dostosowanego do twoich potrzeb. Zawsze z przyjemnością doradzimy odnośnie możliwości zastosowań systemów laserowych. Więcej informacji brmlasers-advice

Salon wystawowy

W naszym salonie wystawowym możesz zapoznać się z kilkoma naszymi urządzeniami. Możemy również przeprowadzić dla państwa pokaz możliwości laserów BRM. Więcej informacji brmlasers-showroom
Przedstawiciel Handlowy:
  
DS-Laser Sp.J.
   ul.Garncarska 46    42-202 Częstochowa    Tel. +48 531-170-281      
BRM LASERS BV
     Ambachtsstraat 43    7102 DW Winterswijk    Tel. +31 (0)544 350320    Fax: (0)544 350322       Handelsregister: 09141897    BTW nr; NL812962990 B01